W naszym gabinecie pojawiło się kolejne zaawansowane urządzenie – laboratoryjna wirówka do krwi.
Wirówka EBA 200 jest to wirówka laboratoryjna, która znajduje swoje zastosowanie w laboratoriach, placówkach oświatowych oraz w bardziej nowoczesnych praktykach lekarskich.
Technika PRF wyróżnia się:
- Tanią i prostą procedurą.
- Jest opartą na naturalnych, biologicznych procesach regeneracyjnych.
- Jest zgodna z Dyrektywą Europejską nr 2004/23/CE z 31 marca 2004 roku.
Co to jest PRF?
Fibryna bogatopłytkowa (PRF) jest autogenną matrycą otrzymywaną z koncentratu płytek krwi pacjenta. W wyniku procedury pobrania i odwirowania w wirówce krwi pacjenta, w gabinecie bez potrzeby zlecania usługi na zewnątrz, otrzymywana jest matryca fibrynowa, która stymuluje gojenie, wzrost kości i tkanek miękkich. Procedura pozyskiwania matrycy w wirówce PRF Duo System jest uproszczona w porównaniu do innych wirówek pozyskujących PRP. Pozyskana matryca jest bogata w leukocyty i naczyniowy czynnik wzrostu (VEGF – vascular endothelial growth factor).
Po co nam wirówka do krwi?
Obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed naukowcami jest opracowanie bioaktywnych materiałów chirurgicznych, pozwalających na odbudowę ubytków kostnych, minimalizujących proces zapalny i przyśpieszających gojenie.
Zarówno gojenie jak i regeneracja tkanek to dynamiczny, wielopoziomowy proces, na który ma wpływ uwalnianie odpowiednich czynników wzrostu w miejscu defektu. Takim sposobem zastosowania autogennego materiału uwalniającego cytokiny płytkowe jest zastosowanie fibryny bogatopłytkowej, należącej do nowej generacji koncentratów płytkowych. Istnieje bowiem łatwa możliwość aplikacji przygotowanego przed zabiegiem biomateriału, bezpośrednio w miejscu w którym doszło do zaniku kości.
Technika otrzymywania fibryny bogatopłytkowej została po raz pierwszy opracowana we Francji z myślą o zastosowaniu w periodontologii i chirurgii stomatologicznej. Sam sposób przygotowania jest niezwykle prosty i polega na pobraniu krwi żylnej od pacjenta, bezpośrednio lub w trakcie zabiegu, do 10 ml probówek bez żadnego antykoagulantu, którą wiruje się przy użyciu wirówki EBA-20.
W efekcie, w wyniku takiego postępowania dochodzi do powstania w środkowej części probówki skrzepu fibrynowego. Powyżej znajduje się osocze ubogopłytkowe (PPP – platelet poor plasma), natomiast na dnie probówki znajdują się krwinki czerwone.
Matryca fibrynowa uzyskana ze środkowej części odwirowanej frakcji będzie sterować procesem gojenia, w znacznym stopniu przyśpieszając go i co najważniejsze będzie zwiększać rewaskularyzację przeszczepu poprzez wspomaganie angiogenezy.