fbpx

Perio-Dens Klinika Stomatologiczna w Bydgoszczy

PROFILAKTYKA

Higienizacja, wybielanie, lakierowanie

Czym jest Profilaktyka stomatologiczna ?

Higienizacja – przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia rozpoczynamy wizytą higienizacyjną polegającą na oczyszczaniu powierzchni zębów z kamienia nazębnego oraz osadów oraz wypolerowaniu wszystkich miejsc. Nie oczyszczana płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny początkowo naddziałowy później w poddziałowy. Początkowo prowadzi to do zapalenia dziąseł, proces w 100%odwracalny. Jednak gdy proces ten będzie trwał zbyt długo następuje niszczenie struktur przyzębia, proces nieodwracalny . Konsekwencją zaniechań higienicznych jest niestety zaawansowana choroba przyzębia oraz utrata uzębienia. Zabieg najczęściej wykonujemy bez znieczulenia przy użyciu ultradźwięków oraz piaskarki, na koniec polerujemy odpowiednimi gumeczkami, szczoteczkami i pastami o odpowiedniej gradacji. Przy bardzo dużym stanie zapalnym czasem wykonujemy zabieg etapami w znieczuleniu.

Podczas wizyty pacjent otrzymuje wskazówki dotyczące zasad prawidłowego oczyszczania jamy ustnej, użytkowania szczoteczki, nici dentystycznej, szczoteczek miedzyzębowych.

Lakowanie – jest to zabieg profilaktyczny stosowany najczęściej u dzieci w zębach bocznych świeżo wyrżniętych. Polega on na oczyszczeniu pow. żującej i nałożeniu laku do bruzd. Preparat ten zawiera związki fluoru, który dodatkowo zabezpiecza powierzchnie zęba.

Lakierowanie – jest to pokrycie pow. zęba lakierem fluorkowym, który zawiera wysokie stężenie jonów fluoru. Preparat nakładamy na oczyszczone i suche powierzchnie zębów. Lakiery fluorkowe są barwne lub bezbarwne, najczęściej tworzą powłokę która stopniowo uwalnia fluor, który łączy się z apatytami szkliwa, zwiększając odporność na działanie kwasów, kiedy pH w jamie ustnej spada. Zabieg lakierowania zaleca się 2 razy w roku.

Profilaktyka w stomatologii
Profilaktyka w stomatologii

Masz pytania, potrzebujesz porady lub chcesz umówić się na wizytę? ZADZWOŃ