fbpx

Perio-Dens Klinika Stomatologiczna w Bydgoszczy

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Zalety prawidłowego mycia zębów

Prawidłowe szczotkowanie jest bardzo ważny aby zachować zdrowe zęby i dziąsła. Prawidłowo myjąc zęby pozbywamy się resztek jedzenia, płytki nazębnej oraz kamienia z ich powierzchni. Tym samym minimalizujemy ryzyko próchnicy i choroby dziąseł, które są głównym powodem utraty zębów. Choroby dziąseł to problemy natury periodontologicznej, a periodotologia to nasza specjalizacja.

Jak myć zęby w domu?

Wyróżniamy dwa rodzaje szczoteczek: manualne oraz elektryczne. Teraz skupimy się na szczoteczce manualnej. Wpływ szczoteczek elektrycznych opiszemy w innym artykule. Istnieje kilka sposobów mycia zębów szczoteczką manualną. najlepiej poprosić o cenne wskazówki swojego dentysty na wizycie kontrolnej. Następnie postępować zgodnie z jego zaleceniami. Poniżej opiszemy najważniejsze kroki i wskazówki dotyczące prawidłowego szczotkowania zębów. Bardzo ważnym i jakże istotnym elementem jest dobór odpowiedniego włosia szczoteczki (wyróżniamy szczoteczki miękkie i twarde – dotyczy to twardości włosia). Kolejnym jakże ważnym elementem jest wymiana szczoteczki – należy wymieniać ją co trzy miesiące.

Jak długo należy szczotkować zęby?

Aby dokładnie umyć zęby, trzeba poświęć na to co najmniej 2-3 minuty, stosując zaleconą metodę – zmieniaj czyszczoną ćwiartkę jamy ustnej co 30 sekund (górna lewa, górna prawa, dolna lewa, dolna prawa) Dotyczy to mycia porannego jak i wieczornego. Należy pamiętać, iż w nie konsumując w nocy żadnych posiłków, nie znaczy to że zęby rano są czyste. Większość szczoteczek manualnych nie ma wbudowanych timerów i dlatego dobrze mieć pod ręką zegarek, aby sprawdzać czas szczotkowania. Na rynku w sprzedaży jest wiele gadżetów odliczających czas. Można wykorzystać również najprostszy timer w telefonie.

Prawidłowe szczotkowanie zębów
prawidłowe szczotkowanie zębów

Kilka kroków odpowiedniego szczotkowania zębów…

Sposób trzymania szczoteczki różni się w zależności od szczotkowanej powierzchni zęba.

Krok 1:

Zacznij od zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni – ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni w miejscu styku zębów i dziąseł. Szczotkuj zęby krótkimi ruchami. Pamiętaj również o zębach trzonowych.

Krok 2:

Przejdź do powierzchni żujących. Trzymaj szczoteczkę płasko i szczotkuj te powierzchnie ruchami do przodu i do tyłu.

Krok 3:

Kiedy dotrzesz do wewnętrznych powierzchni przednich zębów, odchyl szczoteczkę w kierunku pionowym i wykonuj delikatne ruchy góra-dół czubkiem szczoteczki.

Krok 4:

Pamiętaj, by delikatnie szczotkować powierzchnie wzdłuż linii dziąseł.

Krok 5:

Szczotkuj język, wykonując ruchy wymiatające do tyłu i do przodu, aby usunąć resztki jedzenia, pozbyć się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust i odświeżyć oddech.

Teraz, gdy już znasz odpowiednią technikę szczotkowania zębów, wystarczy codziennie ją stosować, dzięki czemu szybko stanie się Twoim nawykiem. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zachowanie zdrowych zębów i dziąseł.

Materiał źródłowy: oralb.pl