Fluoryzacja za darmo do końca listopada.

Perio-Dens Klinika Stomatologiczna w Bydgoszczy

PERIO-DENS

Fluoryzacja za darmo do końca listopada.

Fluoryzacja to zabieg stomatologiczny służący profilaktyce próchnicy i nadwrażliwości zębów. Polega na zastosowaniu preparatów z fluorem – zewnętrznie (bezpośrednio na zęby) lub wewnętrznie (w formie suplementów diety). Wymaga zachowania ostrożności w związku z dużą aktywnością chemiczną fluoru. Fluoryzacja w naszym gabinecie stomatologicznym wykonywana jest wykorzystując najlepsze dostępne preparaty w celu uzyskania najlepszego efektu ochrony zębów.

stomatologia
Promocja na fluoryzację w listopadzie.

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla zdrowia zębów. Wzmacnia ich szkliwo, uodparniając na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów, kwasów i innych szkodliwych czynników. Fluoru organizmowi dostarczają produkty spożywcze i woda. Zawierają go także środki do higieny jamy ustnej. Profilaktycznie lub w przypadku deficytów tego pierwiastka warto raz na pewien czas zastosować fluoryzację – zabieg polegający na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu ze stężonym fluorem. Fluoryzacją nazywa się także podanie odpowiedniej dawki fluoru w postaci kropli lub tabletek doustnych.

Czemu służy fluoryzacja zębów?

Fluor to pierwiastek chemiczny, który w stanie wolnym występuje w postaci silnie trującego gazu. Związki fluoru w niewielkich ilościach są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają szczególne znaczenie dla zdrowia zębów:

  • wzmacniają szkliwo, czyniąc je odpornym na działanie kwasów i bakterii,
  • wspomagają procesy remineralizacji szkliwa, tj. odtwarzania go w miejscu drobnych ubytków,
  • hamują rozwój bakterii próchnicotwórczych,
  • utrudniają przywieranie kamienia nazębnego do szkliwa.

Zapotrzebowanie organizmu na fluor jest stosunkowo niewielkie, a jego niezbędnych dawek może dostarczyć woda (zwłaszcza mineralna) i odpowiednia dieta. Pierwiastek zawierają m.in.: orzechy, ryby, owoce morza, sery, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, herbata. Fluor jest także częstym składnikiem past i płukanek do zębów.

Niedobory fluoru nie są zjawiskiem powszechnym, a jego nadmiar może wręcz szkodzić zdrowiu. Istnieją jednak sytuacje, w których wskazane jest uzupełnienie tego pierwiastka za pomocą odpowiednich zabiegów.

więcej informacji na: https://zdrowie.tvn.pl/a/fluoryzacja-zebow-na-czym-polega-wskazania-metody-zagrozenia