

Co to jest kamień nazębny ?
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna.
Hmmmm a co to znaczy?
Wyjaśniam: Bezpośrednio po umyciu zębów na ich powierzchni tworzy się BIOFILM (nalot) zwany dalej płytką nazębną, czyli wielodrobnoustrojowe wspólnoty (bakterie, których w jamie ustnej jest ponad 700 gatunków). Bakterie te przyczepiają się do tkanek zęba (szkliwo, zębina, cement), a także materiałów stomatologicznych (wypełnienia, odbudowy protetyczne, protezy itd.).
Płytka nazębna
Jeżeli płytka nazębne nie zostanie prawidłowo usunięta podczas szczotkowania mineralizuje się w postaci kamienia. Powstałe złogi następnie uciskają dziąsło powodując odsłonięcie się szyjek zębowych, utratę tkanek podtrzymujących (włókna kolagenowe), co skutkuje ruchomością zębów i ich późniejszą utratą.
Jak powstaje kamień nazębny ?
Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej czynnikiem potęgującym tworzenie się kamienia nazębnego są:
– nieprawidłowo wykonane wypełnienia, które uniemożliwiają odpowiednie czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
– stłoczenia zębów
– palenie papierosów ( 2 razy częstsze zachorowania przyzębia)
– próchnica (choroba zakaźna )
– choroby ( cukrzyca: 3 razy zwiększone ryzyko zapalenia przyzębia)
– nieprawidłowa dieta
– leki: psychotropowe, radioterapia powodują suchość w jamie ustnej, co za tym idzie zwiększenie występowania próchnicy i złogów nazębnych
Wszystko to ma ogromny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej i oczywiście całego organizmu, gdyż przez usta dostaje się większość czynników mających znaczenia dla naszego zdrowia i dobrej kondycji.
Budowa zęba

Dlatego bardzo ważne jest usuwanie kamienia raz na 6 miesięcy.
Jeżeli masz jakieś wątpliwości odnośnie techniki czyszczenia zębów, doboru odpowiedniej szczoteczki, czy pasty do zębów jakiej powinieneś używać lub masz inne niepokojące Ciebie pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej?
To najwyższy czas umówić się do swojej higienistki stomatologicznej. Umów się.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki stomatologicznej? Zapraszamy do lektury.

