fbpx

Perio-Dens Klinika Stomatologiczna w Bydgoszczy

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

Leczenie operacyjne jamy ustnej i okolic jej przyległych

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to jedna z gałęzi stomatologii. W naszej praktyce stosujemy mało inwazyjne techniki chirurgiczne. Maksymalnie szanujemy tkanki otaczające, aby później móc je z powodzeniem wykorzystać w estetycznej odbudowie. Atraumatyczne zabiegi są wynikiem doświadczenia, jak i bardzo wysokiej jakości narzędzi chirurgicznych i mikrochirurgicznych. Używamy znieczuleń u dzieci, dorosłych i u kobiet w ciąży. Nasza praktyka dodatkowo wyposażona jest w maszynę do PRF (osocze bogatopłytkowe), nóż chirurgiczny (elektrokoagulator). Wykonujemy proste ekstrakcje (usunięcie) zębów czy korzeni zębów mlecznych i stałych. Ponadto dłutowania wewnątrz/ zewnątrzzębodołowe, separacje korzeni, hemisekcje, premolaryzacje, radisekcje, pozostałości korzeniowe, zamykanie połączenia ustno-zatokowego czy wydłużenie korony klinicznej. Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i w powiększeniu.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatologiczny?

 • Ekstrakcję zębów stałych / mlecznych
 •  Operacyjna ekstrakcja pozostałości korzeniowej
 • Wycięcie kaptura dziąsłowego nad wyrzynającym się zębem
 • Usunięcie przerostów protetycznych
 • Podcięcie wędzidełka języka
 • Pogłębienie przedsionka w jamie ustnej
 • Podcięcie/plastyka wędzidełka wargi
 • Plastyka połączenia ustno-zatokowego
 • Nacięcie i drenaż ropnia w znieczuleniu
 • Hemisekcja
 • Leczenie suchego zębodołu
 • Resekcja wierzchołka korzenia
 • Szycie
 • Wycięcie zmiany z jamy ustnej
 • HP
 • Augumentacja tkanek miękkich
Chirurgia stomatologiczna w gabinecie stomatologicznym PERIO-DENS

Usuwanie zębów mądrości (ósemek)

Zęby ósemki czyli tak zwane zęby mądrości rosną nam na samym końcu. Bardzo często brakuje na nie miejsca w jamie ustnej, gdyż są jako ostatnie oraz wyrzynają się jako ostatnie. W sytuacji braku miejsca na ósemki w jamie ustnej prowadzi to do wyrzynania się zębów poza łukiem powodując stłoczenia zębów. Stłoczenia zaś utrudniają higienę jamy ustnej, powodując chroniczny stan zapalny. Długofalowo prowadzi to do choroby przyzębia. Ząb zatrzymany ze wszystkich stron jest otoczony kością, najczęściej leży poziomo i jest niewidoczny w jamie ustnej. Z tego względu może dawać dolegliwości bólowe. Może występować częściowe lub całkowite zatrzymanie ósemki. Występuje gdy wyrzyna się tylko fragment zęba, a reszta jest zablokowana w kości. W ten sposób tworzy się bolesna kieszeń dziąsłowa i kostna wypełniona treścią ropną. Usunięcia zębów mądrości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Podcięcie wędzidełka języka – przebieg zabiegu i zalecenia

Zabieg ten wykonuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Podcięcie wykonuje się w sytuacji, gdy wędzidełko jest zbyt krótkie. Powoduje to problemy z prawidłową wymową, spożywania pokarmów, utrzymaniem higieny jamy ustnej, trudności z ruchomością języka. Zabieg podcięcia wędzidełka jest bardzo prostym i bezbolesnym zabiegiem, który bardzo często rozwiązuje wymienione problemy. Wędzidełko ma strukturę tkankową, znajduje się pomiędzy spodem języka, a dnem jamy ustnej.

Bardzo często na zabieg podcięcia wędzidełka pacjenci są kierowani przez logopedów, neurologopedów, ortodontów czy laryngologów.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia że jest bezbolesny. Czas trwania to kilkanaście minut. Zabieg wykonywany jest skalpelem lub bezkrwawo norzem chirurgicznym.

Zalecane jest aby w ciągu pierwszych dni rekonwalescencji wykonywać ćwiczenia, które uniemożliwiają powstanie zrostów pod językiem. Po około 2 godzinach po zabiegu, gdy znieczulenia przestanie działać, można spożywać posiłki.

Resekcja wierzchołka korzenia

Zabieg ten polega na usunięciu fragmentu korzenia, gdzie znajduje się zmiana okołowierzchołkowa. Polega na usunięciu zakażonej lub zmienionej zapalnie tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia. Po paru miesiącach od zabiegu resekcji miejsce to wypełnia się nową kością, dzięki temu ząb pozostaje w jamie ustnej. Jest to alternatywa dla niegojących się zmian po leczeniu endodontycznym.

Masz pytania, chcesz uzyskać szczegóły lub ustalić termin wizyty ?

Masz pytania, potrzebujesz porady lub chcesz umówić się na wizytę? ZADZWOŃ